10 gjërat që duhet të dini për teknologjinë sot

1. CTO i Uber u dërgoi një email shpërthyes anti-Trump punonjësve. Thuan Pham shkruan se “Unë nuk e pranoj atë si udhëheqësin tim.”

2. IPO i parë teknologjik për 2017 është anuluar. Në vend të kësaj, Cisco po blen AppDynamics për $ 3.7 miliardë (3 miliardë £).

3. Mark Zuckerberg thotë se nuk ka plane për të kandiduar për president. Në javët e fundit, ka pasur spekulime intensive në lidhje me ambiciet politike të mundshme të CEO-s së Facebook.

4. TV 3D po del jashtë qarkullimit. LG dhe Sony, krijuesit e fundit të televizorëve 3D, nuk do të ndërtojnë më televiziorë me këtë funksionalitet.

5. Apple ka zbuluar një mënyrë të mëdha që Siri të vendoset në Amazon Alexa. Siri po përhapet për zhvilluesit e palës së tretë në Apple Watch.

6. Amazon është shërbimi i parë streaming në histori që do marrë një nominim Oscar. Filmi i saj “Manchester by the Sea”, ka qenë i nominuar për imazhet më të mira.

7. Një lojë e re Pokemon ka nisur në iPhone dhe Android. “Pokemon Duel” është një lojë strategjike mjaft komplekse ndeshjeje të lojtarve-kundrejt-lojtarëve.

8. Një informacion i ri ka zbuluar pothuajse çdo gjë në lidhje me smartphone tjetër të Samsung, Galaxy S8. Ajo thuhet se do të ketë një ekran pothuajse pa skaje dhe një skaner irisi.

9. Mark Zuckerberg po “rishqyrton” të padisi Hawaiians për të marrë tokën e tyre. Qindra Hawaiians kanë të drejta pronësie stërgjyshore për pjesët e një pasurie prej 700-acre që CEO i Facebook zotëron.

10. Makinat me vetë-ngarje Uber po vijnë në San Francisko, por ato nuk do të ngiten vetë. Automjetet Ford Fusion që ishin përdorur në ekperimentin do të përdoren vetëm për qëllime planifikimi, thotë kompania.

 

Burimi:businessmag.al

Rreth autorit

Kolegji Universum

Shënoni komentin tuaj